Skip to content

Edycja 2017 – uroczyste otwarcie Alei

22 kwietnia 2017

Po latach starań, wytrwałym przekonywaniu do realizacji idei, zdobywania niezbędnych pozwoleń, opracowywaniu koncepcji architektonicznej, wyborze Nominowanych oraz końcowych przygotowaniach Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców została otwarta 22 kwietnia 2017.

Nominowani –

Wiosenny Piknik

Uroczystość otwarcia połączona z Wiosennym Piknikiem trwała dwa dni. W ramach Pikniku, jego uczestnicy na kilkudziesięciu stoiskach usytuowanych na terenie Parku Lotników Polskich przy Tauron Arenie mieli możliwość spotkania z Nominowanymi, uzyskania autografów, zakupienia książek podróżniczych, uczestniczenia w guestlingu – rodzinnej grze terenowej z nagrodami.

Swoje stoiska z przygotowanymi pokazami miały również  Policja, GOPR, TOPR, Tatrzański Park Narodowy, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Kukuczki, WOPR, Kopalnia Soli w Bochni.

Stoiska  o tematyce ekologicznej i informacyjnej miał Urząd Miasta Krakowa,  Zarząd Zieleni Miejskiej, MPO, Rada Dzielnicy XIV oraz pozostali współorganizatorzy uroczystości – Uniwersytet Pedagogiczny, Małopolska Organizacja Turystyczna.

Po południu na scenie pikniku odbył się koncert artystów Piwnicy Pod baranami – Sergiusza Orłowskiego oraz Agaty Półtorak.

Odsłonięcie tablic

W sobotę o  godzinie 12 odbyła się główna część uroczystość. Zgromadzonej publiczności zaprezentowani zostali przybyli do Krakowa Nominowani – Aleksander Doba, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Wojciech Dąbrowski, Władysław Grodecki.

Albin Marciniak, przewodniczący Klubu Podróżników „Śródziemie”, a jednocześnie pomysłodawca całej akcji, mówił – Jest mi niezmiernie miło, że po prawie dwóch latach starań tu w Krakowie udało nam się doprowadzić tą inicjatywę do skutku. Ta aleja ma upamiętnić wspaniałych polskich podróżników, którzy nie doczekali się dotychczas odpowiedniego uhonorowania.

Warto jeździć, warto odkrywać

Dla mnie podróżowanie to nic innego jak inspirowanie do nauki, do poznawania świata, to jest lekcja historii, geografii – dlatego uwielbiam spotykać się zwłaszcza z młodzieżą. Chociaż współcześnie wyprawy straciły sporo swojego romantyzmu i świat stał się bardziej niebezpieczny, warto jeździć, warto odkrywać. Wbrew pozorom w kraju takim jak Iran można doświadczyć niespotykanej nigdzie indziej gościnności – mówił Wojciech Dąbrowski.

30 dębów dla 30 podróżników

Po prezentacji i przejściu od frontu Tauron Areny na początek Alei Podróżników przy ulicy Lema, przed zasadzonymi dębami odsłoniętych zostało 30 tablic Nominowanych (projekt i przygotowanie – studenci Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego).

Wybór Nominowanych odbył się na przełomie roku z pośród nadesłanych do organizatorów zgłoszeń, na podstawie głosowania internetowego oraz decyzją powołanej w tym celu Kapituły w składzie –

  • Arkady Radosław Fiedler – geograf, podróżnik
  • Marek Kamiński – polarnik
  • Hrabia Jan Potocki
  • Krzysztof Wielicki – himalaista
  • Wojciech Dąbrowski – podróżnik
  • Albin Marciniak – pomysłodawca, Prezes Fundacji Aleja Podróżników